Живеем в свят на преследвано до дупка съвършенство. Копнеем да сме по-красиви, по-харесвани, с повече лайкове и последователи в социалните мрежи. И всяко несъвършенство във външния ни вид е равнозначно на катастрофа като тази, която героят от “Пътеводител на галактическия стопаджия” Артър Дент предусеща при вида на булдозера пред малкия си спретнат дом.
Черните точки, ситните бели пъпчици или ужасяващите пъпки с гноен връх по кожата се превръщат в същинска трагедия. Но е добре да знаем, че драмата е преди всичко в главата ни, а не върху лицето ни.
Пъпките и комедоните са съвсем в реда на нещата (и на живота, такъв какъвто е) и се случват на над 80% от населението на планетата. Да нямаш несъвършенства по кожата е голямо изключение. И особено през пубертета, когато хормоните бушуват повече от емоциите.
Акнето е като Волдемор в Хари Потър – самото му име ни кара да потреперваме. Истината обаче е, че почти всеки е имал близки срещи с него. Ключът за преодоляването на акнето е разбереш какво го “движи” и да пресечеш хода му още в зародиш.
Позволи ни да ти помогнем. И да започнем от самото начало.
Няколко факта за акнето
Що е то акне?
Със сигурност не е загадка. Това е кожно заболяване (при това често срещано), причинено от промени в хормоналните нива най-вече през тийнейджърството.
Хормоналното разбъркване води до производство на повече себум (кожна мазнина) и запушване на порите със смес от себум и мъртви клетки. Да, не звучи красиво, но не забравяй, че още милиони хора ти правят компания в битката срещу излишния себум.
Така гладката ти довчера кожа, изведнъж е нападната от черни точки (черният цвят на т.нар. комедони се дължи на контакта на себума с кислорода) или ситни бели точици (затворени комедони, които не са влезли в контакт с въздуха). Набезите могат да станат още по-неудържими, когато бактерията Propionibacterium acnes се активира.
Тя вирее в среда без въздух, която се предлага точно от запушените пори, а това от своя страна води до появата на инфекции. Именно на инфекция се дължат неприятните зачервявания, гнойните пъпки и още по-неприятните подкожни пъпки с кофти имена като – нодули, папули и пустули.
Има по- по- най- и при акнето
Леката форма на акне преминава без челни удари с P acnes бактерията и без сериозни инфекции. При нея кожата е нападната предимно от черни точки и ситни бели пъпчици в т.нар. Т-зона – челото, носа и брадичката.
Умерената форма на акне е с умерени възпаления, придружени от появата на пъпки с гноен връх, както и на подкожни пъпки, които изскачат изненадващо не само в Т-зоната, но и по бузите, гърба и дори ръцете.
Тежката форма на акне налага тежка (но не и невъзможна битка) както с гнойните и подкожни пъпки, така и с възелчета, синуси и кисти. При нея честата консултация с опитен дерматолог е задължителна.
Неочакваните причинители на акнето
Освен хормоните и генетиката (типът кожа е в силна зависимост от гените ти) има и няколко други, външни фактори, които могат да накарат кожата да се разбунтува.
Например, неподходящата козметика – твърде мазния дневен крем или дълбоко покривния фон дьо тен могат да запушат порите и вместо да направят кожата ти здрава и гладка, да я покрият с несъвършенства.
Съществува и т.нар. механично акне, когато при повторни малки травми върху кожата от маски, каски, ремъци на раници или ленти за глава се увреждат фоликулите. Употребата на кортикостероиди или психотропни агенти също може да стимулира свръхсекреция на кожна мазнина и появата на акне.
Нелицеприятните пъпки избиват и при следните състояния :
- при стрес
- нервно напрежение
- прекалена консумация на нездравословна храна
Акнето не е само за младежи
Тийнейджърите не са единствените абонати на акнето. Оказва се, че 40% от възрастните над 25 години имат предразположена към акне кожа и че 75–85% от тях са жени.
Разликата е, че в случая, вместо в Т-зоната, несъвършенствата са концентрирани около брадичката, челюстта и врата, т.нар. U-зона. Причините варират от хормонален дисбаланс до неправилна козметика, бръснене или епилация и слънчеви изгаряния.
Сами вкъщи или как да лекуваме акне в домашни условия
Битката е наполовина спечелена, ако полагаш ежедневни и правилни грижи за кожата си. Консултацията със специалист никога не е излишна, а при тежките форми е направо задължителна, но за да постигнеш резултати, първо трябва да тренираш упорство и дисциплина вкъщи. И да започнеш с максимата, че храната прави борбата.
Как да се храниш?
Макар и да няма твърди доказателства за връзката между храненето и акнето, специалистите са единодушни, че балансираната диета води до здрава кожа. А това означава да заложиш на плодовете и зеленчуците, на варива като боб и леща, на пълнозърнести храни, както и на такива, които са богати на омега-3 мастни киселини (риба, морски дарове, ядки).
Някои проучвания сочат, че хората с предразположена към акне кожа може да имат недостиг на витамин А и витамин Е, които са естествени антиоксиданти. Затова избери т.нар. оранжеви храни (тиква, сладък картоф, моркови), които са богати на витамин А, както и авокадо, което съдържа много витамин Е (и вече не е лукс).
И се зареди с цинк – той намалява възпалението и действа срещу най-големия ти враг – P acnes бактерията. Зелените зеленчуци (спанак, къдраво зеле, броколи) са добър източник на цинк, а и не ти бъркат в джоба.
По-важно е обаче да знаеш какво да не ядеш. Избягвай храни с висок ГИ (гликемичен индекс), който може да причини акне.
Пример за такива са следните продукти :
- бялата захар
- белия хляб
- сладките храни
- белия ориз
Млечните продукти (прясно мляко, суроватка, масло, кисело мляко, извара, сметана, сирене, сладолед) също могат да причинят несъвършенства и петна по кожата.
Уви, шоколадът подобрява настроението, но не видът ти. Той съдържа захар и мляко и има висок гликемичен индекс, с други думи, брой го за приятел на акнето. Но, ако все пак животът без сладко за теб е немислим, избери черния шоколад.
В него има антиоксиданти и по-малко мляко и той не покачва риска от нашествие от комедони. И не забравяй за водата. Пий я при всеки удобен случай. Тя поддържа кожата хидратирана и ти помага да изхвърлиш вредните токсини и да предпазиш порите от запушване.
Домашните средства, които не работят
Разбира се, несъвършенства по кожата има откакто свят светува. И е съвсем естествено прадедите ни също да са търсили лек срещу досадните пъпки. А тези “бабини илачи”, предавали се от уста на уста и от лице на лице, днес са надлежно описани в мрежата.
Нашият съвет обаче е да бъдеш човек на своето време и да не прибягваш към сока от чесън, стрития аспирин, меда или пастата за зъби. Те действително имат противовъзпалителни свойства и могат да ти помогнат при настинка или чувствителни венци, например, но са безполезни в борбата с акнето.
СПА с мед – да, мед срещу пъпки – не
Вече сме наясно, че пчелите са ни важни не само като най-съществената брънка в опрашването и поддържането на растителното многообразие, но и защото медът, който произвеждат е чудотворен. Особено суровият необработен мед.
Той е много подходящ за релаксиращ, освежаващ, дори антицелулитен масаж, но не е супер оръжието срещу акнето, което търсиш. Да, знаем, че повечето домашни маски за ликвидиране на пъпки и несъвършенства включват меда като основна съставка, но истината е, че няма твърди доказателства за лечебните му свойства срещу акнето.
Медът безспорно има антибактериално действие, но не и такова, от което се нуждае акнето. Според някои изследвания, съставките в меда са много активни срещу стафилококи, но няма никакво доказателство, че работят срещу упоритата бактерия P acnes, на която, уви, дължим гнойните пъпки.
Затова си спести усилието да забъркваш хомогенна смес от канела и мед или от мед и белтък и най-добре се довери на дерматологично тестваните пилиниги и маски за мазна и акнеична кожа.
Чесънът и аспиринът са нож с две остриета
Някои от уж изпитаните приоми за бързо справяне с пъпките с гноен връх включват нанасянето на сок от чесън или на стрит аспирин върху тях. Не прави никое от тях.
И при двете щетите могат да са доста по-големите от ползите. Без да се усетиш можеш да изгориш кожата си така, че след това дълго време да лекуваш рани и белези. Използвай препоръчаното ти активно средство за лечение на акне, което внимателно да нанесеш върху несъвършенствата.
И бъди търпелив – времето лекува всичко, дори и пъпките, които са се “вкопчили” в кожата ти. И не влизай в ролята на личен терминатор, не стискай и не чопли пъпките и комедоните си, защото така само ще удвоиш инфекцията.
Единсвените пъпки, които позволяват изстискване са тези с добре оформен гноен връх и то само при добре почистена кожа и чисти и въоръжени с памучни тампони или марличка ръце.
Дерматологичната козметика, която не трябва да пропускаш
И макар че домашните лекове против акне и кожни несъвършенства са знание, което се предава от поколение на поколение, напредъкът на науката не е за подценяване. Дерматологичната козметика може да реши проблема ти в няколко лесни стъпки, които да прилагаш сам вкъщи.
При акнето е важно да избереш продукти, които да почистват добре кожата, да я хидратират и да атакуват директно пъпките и комедоните. Серията на biotrade Acne Out срещу гнойни пъпки и видими несъвършенства е добър избор. Тя включва трите ключови момента – почистване, хидратация, активно лечение.
Също така имаш избор и между други измиващи продукт, като :
- сапун Acne Out за много мазна кожа – разпенваш го и после нанасяш сапунената пяна с леки масажни движения.
- измиващ гел Acne Out Oxy Wash, подходящ за мазна към комбиниран тип кожа, който хидратира по-сухите участъци.
- измивна пяна Acne Out, която се препоръчва за по-чувствителна, зачервена или разранена от пъпки кожа.
Интензивността на активната грижа зависи от силата на несъвършенствата. Ако те се изразяват само в появата на комедони и ситни бели точици в Т-зоната и единични пъпки от време на време, можеш да нанасяш сутрин и вечер матиращият тоник Acne Out, който да регулира мастната секреция, без да изсушава прекалено кожата.
Ако обаче пъпките трайно са започнали да те нападат, е добре да включиш мощното оръжие на biotrade срещу тях – Acne Out активен лосион. Комбинирай го с активния крем Acne Out, който директно атакува подкожните пъпки. И при никакви обстоятелства не си спестявай последната стъпка – да хидратираш кожата си ежедневно!
Прекалено сухата кожа започва да произвежда два пъти повече себум, за да навакса загубите. Нанасяй кремa Acne Out Hydro Active два пъти дневно и твоята кожа скоро ще ти върне жеста, като си върне предишния сияен (и вече лишен от пъпки) вид.