Защити се от акнето – 17 съвета за по-чиста кожа в ежедневието

Добрият съвет не е за изпускане, особено ако е от надежден непредубеден източник. Ясно е, че не виждаш как акнето може да бъде превърнато от дефект в ефект. Пъпките и несъвършенствата избождат очите ти и опъват нервите ти.

 

Но нека още веднъж ти напомним, че не си сам в битката с акнето. Милиони други също се борят с него и пак милиони са го преборили. Първата стъпка към по-чиста кожа е да познаваш своята кожа и да знаеш, че бактериите са част от проблема.

 

Ако кожата ти е от мазен тип и отделя повече себум (мазната кожа се познава по появата на черни и бели точки, както, уви, и на пъпки и усещането за мазен филтър, покрил лицето ти), то в тази среда на лишени от кислород и задръстени с мазнина пори, бактериите започват да се чувстват като крале.

 

А най-значимо в свои води се чувства бактерията P acnes. Тя бавно, но сигурно колонизира канала на запушената мастна жлеза, като става причина за допълнително възпаление и образуване на пъпки. Спасението е да намалите омазняването и запушването на порите.

 

Следват няколко съвета за това какви грижи да полагаш за кожата си в ежедневието, за да спреш настъпателния ход на акнето.

 

Няколко общи съвета

Поддържай лицето си чисто

За този съвет и сам можеш да се досетиш, особено ако усещането за неприятен мазен филтър върху кожата не те напуска. Важно е да почистваш добре лицето, сутрин и вечер, с подходящо измивно средство. Така ще премахнеш излишната мазнина и мъртвите клетки. Но не прекалявай.

 

Честото почистване на кожата може да доведе до прекалена сухота и да я накара да заработи на двойни обороти и да започне да произвежда двойно повече себум – и това само ще умножи несъвършенствата. Можеш да използваш измивния гел Acne Out Oxy Acneout или сапунът Acne Out.  

 

Смеси ги с хладка, но не и с гореща вода. И не търкай лицето си с кърпа, а леко попий водата. И запомни, че кърпата ти за лице трябва да е безупречно чиста (в никакъв случай не ползвай тази за ръце на закачалката в банята).

 

Хидратацията е съществена

Водата е живот за твоята кожа. Много от активните продукти за лечение на акне съдържат вещества, които изсушават кожата. Прекалената сухота обаче може да я увреди още повече. Затова не трябва да забравяш за ежедневната хидратация.

 

Заложи на продукти, върху които ясно е посочено, че са некомедогенни и предназначени за мазен или комбиниран тип кожа. Препоръчваме ти крема Acne Out Hydro Active, който не запушва порите и има мощно антиоксидантно действие. А може да го използваш и като основа за грим.

 

И все пак внимавай с грима

Той прикрива пъпките (макар и с относителна сполучливост), но може и да влоши възпалението. Избягвай да нанасяш фон дьо тен или пудра, когато по кожата ти са се появили болезнени гнойни пъпки. Ако гримът обаче ти е задължителен, абсолютно задължително е и добре да го почистиш в края на деня.

 

И когато си избираш основа или пудра, отново търси етикет, върху който да пише “некомедогенен продукт на водна основа”. (Минералната пудра, която съдържа само натурални съставки и не запушва порите е добър избор, според дерматолози). Важно е и да почистваш апликаторите си редовно, както и гъбичката за нанасяне на фон дьо тен – силиконовата гъбичка е подходяща, защото не абсорбира продукта, а и се почиства по-лесно. 

 

Дръж ръцете си далече от лицето

Избягвай да пипаш лицето си или да подпираш брадичката и скулите си върху ръцете. Дори и да имаш добра хигиена, твоите ръце си остават почти денонощен приемник на бактерии (най-малкото защото непрекъснато са в действие и в допир с външната среда).

 

Именно и поради това досегът с тях може да влоши възпалението. И при никакви обстоятелства не изтисквай и не чопли пъпките си – това може да причини по-сериозна инфекция, а и трудно заличими белези.

 

Сменяй редовно спалното си бельо

Мръсното спално бельо може да омазни и замърси допълнително кожата, а и в чисти чаршафи се спи много по-сладко. При всички положения смяната на калъфката на възглавницата два пъти в седмицата трябва да ти е приоритет.

 

Избирай естествени материи. Коприната е особено подходяща при проблемна кожа – гладката й текстура предполага по-малко триене, тоест по-малко дразнене и зачервяване. А и е шик.

 

Почиствай екрана на смартфона си, както и очилата

И по двете се полепват бактерии, които бързо могат да се разпространяват по лицето. Можеш да използваш кърпички за почистване на очила. Добре забърши екрана на телефона, както и капака му (по него също има бактерии, които ще се полепят по ръцете ти и бързо ще стигнат до лицето). Поне веднъж на ден забърсвай рамката на очилата и надносника (това важи както за очилата с диоптър, така и за слънчевите).

 

Не стой на слънце

И без това тенът скоро ще е демоде. Колкото и да не ти се вярва, слънцето само ще засили проблемите ти. Прекаленото излагане на слънце води до удебеляване на епидермиса и запушване на порите и до появата на повече пъпки и комедони след време, както и на хиперпигментация (тъмни петна). Все неприятни неща.

 

Затова, съветът ни е да ограничиш слънчевите бани и особено в часовия диапазон от 12 на обяд до 4 следобед. Ако все пак ти се наложи да си навън в най-пиковата жега, носи тениска, панталони, шапка с козирка и слънцезащита.

 

Всъщност слагай слънцезащита с фактор от поне 30 SPF по всяко време през лятото (с изключение на лишените от слънце вечери, разбира се). Пробвай възстановяващия крем Acne Out Repair с SPF 30, който е подходящ за акнеична кожа и осигурява висока защита от UVA и UVB лъчите, на които се дължат повечето ни кожни проблеми.

 

Храната има значение 

Млечните продукти и храните с високо съдържание на преработена захар могат да влошат акнето. Добре е и да избягваш по-мазните храни и менютата от веригите за бързо хранене (те са изгодни за дневния ти бюджет, но не и за кожата ти). Наблегни на пресните плодове и зеленчуци, както и на пълнозърнестите храни. И пий много течности – най-добре вода или фрешове.

 

Не може спорт без душ

Важно е да отмиеш потта, но не само заради неприятният й мирис. Задържането на пот върху кожата може да увеличи риска от запушване на порите и от появата на възпаления.  Избирай свободни, памучни дрехи за своите тренировки. Изкуствените, полепващи по тялото материи, са капан за твоята кожа, защото не я оставят да диша свободно.

 

Съвети за банята

Внимавай с обезкосмяването

В днешно време космите се оказаха радост единствено за очите на Борат. С настъпването на съзряването, настъпва и една нова епоха на обезкосмяване (поне при дамите е така). Епилацията, кола маската и бръсненето могат да доведат до врастване или обръщането на косъмчетата, да раздразнят кожата, да причинят загноявания, петна и дори белези.

 

Затова епилирай или си прави кола маска винаги след баня, но при напълно подсушена кожа. След процедурата използвай хидратиращ и овлажняващ продукт, както и такъв с антибактериално действие. Можеш и да ексфолираш кожата преди да пристъпиш към обезкосмяването, за да отстраниш мъртвите клетки и да намалиш риска от врастване на косъмчетата.

 

Бръсненето трябва да се случва върху мокра кожа и по посока на косъмчето (добре е често да сменяш ножчетата на самобръсначката). Мъжете е добре да избират електрически самобръсначки или такива с единични ножчета, когато решат да отстранят наболата си брада. При ръчните самобръсначки с няколко ножчета има по-голямо триене с кожата, което може да доведе до наранявания и възпаления. И разбира се, заобикаляйте пъпките.

 

Косата е част от уравнението

Най-малкото, защото е в пряк контакт с лицето. Ако я оставиш да се омазни прекалено и не използваш някое скрънчи (като розовото на Джейсън Момоа), за да прибереш мазните кичури, лицето ти може и да пострада.

 

Мазната коса може да причини запушване на порите и кожни раздразнения. Затова измивай косата си често, на всеки два дена, а ако е прекалено мазна, използвай продукти, които намаляват себореята. И забрави за маслата за коса, кристалите или геловете – те не са добра компания за мазната кожа.

 

Избирай малки кърпи за лице, които да поддържаш чисти по-лесно

Кърпата ти за лице наистина трябва да свети от чистота. Малките памучни кърпи са най-подходящи, защото можеш да ги изпереш и на ръка. При всички положения сменяй кърпата си веднъж седмично. Можеш да използваш и хартиени тоалетни кърпички или мека кухненска хартия. И пак повтаряме – не търкай лицето си с отревисти движения, а нежно попивай водата от него.

 

Забрави за увеличителното огледало

То “удвоява” и най-малките несъвършенства и може да изнерви дори и човек без проблемна кожа. Взирането в подобно огледало само ще те стресира излишно, а пъпки избиват и от стрес, единодушни са експертите.

 

Съвети при пътуване

Не забравяй да опаковаш антиакне козметиката си

Можеш да си вземеш малки разфасовки, които да влязат в тоалетния ти несесер. Задължителната тройка включва измиващо средство, хидратиращ крем и активен продукт.

 

Облечи се в естествени и леки материи

Важно е да оставиш кожата на тялото ти да диша, за да не се окаже, че след дългия път по гърба, ръцете и гърдите са ти избили пъпки. Памучните свободни дрехи са най-безопасни, докато изкуствените материи прихващат потта и я придържат близо до кожата, което създава идеална среда за разпространение на бактерии.

 

Опаковай си антисептични кърпички

Те са особено удобни за почистване на ръцете по време на дълго пътуване, същата работа върши и дезинфектанта за ръце (но не ги използвай върху лицето). Важно е да поддържаш ръцете си чисти, защото рано или късно, съзнателно или не, те се озовават върху лицето.

 

Вземи си тънка попивателна хартия

С нея можеш да попиваш мазния филтър, който понякога се образува върху склонното към акне лице по време на пътуване в затворено, климатизирано превозно средство. Така ще отнемеш от излишната мазнина и ще матираш тена си, без да се налага да прибягваш към грим.

 

И отново … пий много вода

Важно е кожата ти да остане хидратирана, а и паузите за тоалетна са още една възможност да се освежиш.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *